NFT

هر آنچه که درباره NFT باید بدانیم

-NFT چیست ؟

-تاریخچه

-کسب درآمد از NFT

-ساخت NFT

-هزینه های ساخت و انتشار

NFT چیست ؟

اگر در این مدت اخیر اخبار ارز دیجیتال را مطالعه کرده باشید بی شک به کلمه NFT نیز برخورد کرده اید و این اواخر اخباری

مبنی بر کسب درآمد های هنگفت از آن نیز شنیده اید حال NFT چیست ؟ NFT مخفف Non fungible token میباشد که به معنی توکن غیر قابل معاوضه میباشد و در بستر blockchain مبتنی بر

قرارداد های هوشمند متولد شده حال این توکن به چه معنی میباشد و برای چه بهش میگوییم غیر قابل معاوضه ؟

اگر من به شما 100.000 تومان پول بدهم و شما هم به من 100.000 تومان پول بدهید ارزش این پولها یکی است به این مدل میتوانیم بگوییم قابل معاوضه ولی در NFT ارزش هر کدام با دیگری متفاوت می باشد که به این مدل میگوییند غیر قابل معاوضه مثال واضح تر میشه به یک اثر تابلوی ارزشمند اشاره کرد که این تابلو روز به روز ارزشمند تر میشود و در مزایده های بزرگ قیمتهای بالاتر از قبل خریداری میشود و قابل معاوضه کردن با هیچ اثر دیگری نیست زیرا هر کدام ارزش خود را دارند ولی همگی تابلو هستند این توضیح دقیقا توضیح NFT است با این تفاوت که این اثر دیجیتالی میباشد .

NFT ها میتوانند هر چیز دیجیتالی باشند مانند ( عکس . موزیک . فیلم . کتاب . تابلو نوشته و حتی تحقیقات دانشگاهی ارزشمند ) هر چقدر این NFT ها خاص تر و کم تر ارزش آنها بیشتر میباشد .

تاریخچه

اولین NFT یکبار مصرف در سال 2014 توسط  Kevin McCoy  و Anil Dash در کنفرانس Seven on Seven  در موزه ای در شهر نیویورک ایجاد شد. این آزمایش نشان دهنده اولین باری است که یک توکن در بستر بلاکچین با قابلیت غیر قابل معامله بودن توسط Namecoin  با یک اثر هنری منحصر به فرد ایجاد شده است واین سرآغاز دنیای جدیدی در بلاکچین ها می باشد  .

در اکتبر 2015 ، تنها سه ماه پس از راه اندازی بلاکچین Ethereum ، اولین پروژه NFT  در DEVCON 1 ) اولین کنفرانس توسعه دهنده Ethereum درانگلستان( راه اندازی و به نمایش درآمد. TOKEN  های تولید شده  بیش از 5 سال به فروش نرسیدند تا اینکه در 2021March 13 زمانی که علاقه مجدد به NFT ها جلب شد در عرض کمتر از 24 ساعت تمامی TOKEN هایی که درآن سال 2015 تولید شده بودند مجموعا به قیمت 1.4 میلیون دلار فروخته شدند.

در اواخر سال 2017 ، پروژه دیگری به نام  CryptoKitties که بازی کامپیوتری بر پایه شبکه اتریوم است راه اندازی و به سرعت در بین جوانان شناخته شد . در این بازی کاربران گربه‌های مجازی را جمع‌آوری و معامله می‌کنند. گربه‌ها که هر کدام دارای ویژگی‌های ظاهری خاصی هستند، می‌توانند زاد و ولد کنند و گربه‌های جدیدی بسازند. اگر گربه‌هایی از نژاد برتر داشته باشید یا شانس شما خوب باشد، طبق علم ژنتیک می‌توانید صاحب یک گربه کمیاب و به ‌شدت ارزشمند شوید. شاید خیلی مسخره به نظر برسد، اما فقط یک گربه به ‌نام Koshkat در این بازی که فقط یک عدد از آن وجود دارد بیش از 2000 دلاربه فروش رفت !

تا سال 2020 پروژه های دیگری نیز شکل گرفت شاخص ترینهای آنها TOKEN  هایی برای لیگهای قهرمانی بسکتبال و حتی کفشهای مجازی NIKE  و یکی  از شاخص ترینها شهر مجازی Decentraland است که در آن شروع به ساخت و ساز و خرید و فروش زمین و خانه های مجازی میکنند .

ودر نهایت اوایل سال 2021 علاقه به NFT به صورت گسترده در بین مردم شروع و به شهرت رسید و در چند ماه اول تعداد زیادی فروش بزرگ انجام شد و این شروع داستانی بزرگ بود .

تمامی این پروژه ها هرچند خنده دار ولی  مسیری بود برای تکامل شبکه خرید و فروش بر بستر بلاک چین که در حال حاضر نظاره گر آن هستیم و قطعا تازه این شروع یک دنیای جدید هست و روز به روز تکامل پیدا خواهد کرد .

در حال حاضر وب سایت بزرگ مزایده ebay در حال بررسی روش پرداخت آنلاین از طریق ارز دیجیتال بر روی وب سایت خود است که در کنار آن در حال بررسی اضافه کردن مزایده و معاملات آثار NFT  میباشد و اضافه شدن این وب سایت به دنیای NFT  ها میتوان در پیشرفت این نوع معاملات تاثیر بسزایی را در پی داشته باشد . 

حال به برخی از شاخص ترین آثاری که در این مدت کم کمک به رشد NFT ها کردند میپردازیم .

اولین و مهمترین مزایده را میتوان به اثر هنرمند beeple اشاره کرد که با قیمت باور نکردنی 69 میلیون دلار معامله شد این اثر حاصل تلاش 14 سال تلاش و ساخت یک عکس گرافیکی به صورت روزانه بوده و به صورت پازل در کنار هم قرار گرفته است !

همچنین خرید اولین توئیت جک دوری مدیر توئیتر به مبلغ 2.9 میلیون دلار نیز جزو شاخص ترین معاملات میباشد

و حتی هنرمندان ایرانی هم از این بازار عقب نیستند و شاخصترینشان میتوان به  رپر معروف به نام هیچکس اشاره کرد  که کاور آلبوم اول خودش را که 15 سال پیش منتشر شده بود را به مزایده گذاشت و موفق به فروش آن به مبلغ 400.000 دلار شد .

حال سوال پیش می آید که چرا بعضی ها  برای همچین اثر هایی چنین هزینه هایی میکنند ؟

تا به امروز مدلی برای مزایده آثار کامپیوتری مانند یک تابلوی نفیس وجود نداشته و اگر هم بود به هر حال باید بخشی از آن اثر باید به صورت فیزیکی مورد معامله و ارزش گذاری قرار میگرفت اما با فن آوری NFT میتوان تمامی آثاری که با کامپیوتر ایجاد شده است را به مزایده گذاشت و انتقال مالکیت داد .

از دیگر حسن های NFT ها میتوان به ثبت اثر به نام خالق در بستر بلاک چین اشاره کرد که باعث قوی تر شدن حق کپی رایت اثر ثبت شده میشود .

NFT هایی که شامل هنر دیجیتال هستند ، به دلیل حجم آن ، پرونده را در بلاک چین ذخیره نمی کنند. توکن به نوعی بیشتر شبیه گواهینامه مالکیت است ، با یک آدرس وب که به قطعه هنری مورد نظر اشاره می کند و باعث می شود این هنر همچنان پوسیده شود. روشهای مختلفی برای اصلاح این وضعیت در نظر گرفته شده است ، مانند استفاده از سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز مانند IPFS برای ذخیره سازی پرونده تا خریدار بتواند خود میزبان پرونده باشد

چه کسانی میتوانند از NFT  ها کسب درآمد کنند ؟

اول :همه میتوانند ار اثر خلق کرده خودشان پول در بیاورند ولی باید ببینید چه کسی حاضر به پرداخت پول برای اثر شما است .

برای مثال یکی از مهمترین دلایلی که اثر beeple   به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد داشتن 2.5 میلیون دنبال کننده بوده و همچنین کار کردن بر روی اثر به مدت 14 سال تمامی اینها دلایلی بودند که با قیمتی باورنکردنی 69 میلیون دلار فروخته شود .

شما میتوانید علاوه بر دلایل بالا نیز مزیتهایی به خریداران ارائه بدهید مانند اگر خواننده هستید تا مدتی مشخص یا مادام العمر صاحب آن اثر در کنسرتها یک جایگاه خواص داشته یاشد یا دارنده اثر نقاشی نیز اثراتی را بعد از خرید به صورت فیزیکی دریافت کنند که این به خودی خود میتوان مشتریان را تشویق به خرید کند .

با این تفاسیر میتوان فرمولهایی برای قیمت گذاری اولیه اثر خود ایجاد کنید .

دوم : کسانی هستند که به دنبال خرید آثار هستند که ذکر چند مورد خالی از لطف نیست :

اوایل سال 2021 با پیشرفت پروژه و مشخص شدن پتانسیل های رشد NFT  ها این بازار مورد توجه عموم قرار گرفت .

از طرفی این حوزه نسبت به حوزه ارزهای دیجیتال Market cap پایینتری داشت و وقتی پولهای بزرگ وارد این حوزه شد باعث حرکتهای بزرگ و سودهای چندصد درصدی در بازه کمتر از یک ماه شد البته رشد بازار ارزهای دیجیتال نیز تاثیر مثبنی بر این بازار گذاشت به دلیل اینکه خیلی از کسانیکه سودهای هنگفتی در بازار ارزهای دیجیتال کرده بودند پولهای خود را در این بازار نیز سرمایه گذاری کردند که عمده دلیل آن میتوان جلوگیری از مالیاتهای سنگین احتمالی بر دارایی کریپتویی دانست .

در حال حاظر سرمایه گذاری در NFT  ها جزو سرمایه گذاری های پر ریسک است چرا که این بازار بسیار نو پا است و باید دید در آینده چه ساز و کاری به این مدل توکن ها اضافه میشود .

فراموش نکنید بدون مدیریت سرمایه و ریسک و از همه مهمتر بدون دانش نسبی و اطلاع از آثار برای سرمایه گذاری اقدام نکنید .

قابلیت بزرگ و مهم که برای خالق های اثر بسیار مهم و هیجان انگیز است و حتی میتوان ایجاد انگیزه برای فروش آثار خود کند .

خالق اثر و یا کسی که اثر را تبدیل به توکن میکند میتواند درصدی را تعیین کند که بعد از هر بار معامله این اثر درصدی به خالق تعلق بگیرد . و این میتواند درآمد بالایی به صورت دائم از یک اثر داشته باشید زیرا با گذشت زمان و قطعا در معاملات بعدی اثر تغییر قیمت پیدا میکند .

چگونه از صحت یک NFT مطلع بشیم

 حال بعد از رشد سایتهای ضرب توکن های NFT  و فروش آثار افراد سودجو نیز وارد این بازار شده اند و با ساخت سایتهای کلاهبرداری سعی به فروش آثار قلابی میکنند بهترین روش فهمیدن آثار اصل از قلابی ورود به سایتهای معتبر خرید و فروش است که در بخش ضرب توکن به آنها اشاره کردیم و بعد از برنده شدن مزایده یا قبل از آن از صاحب اثر و یا  سازنده NFT بخواهید شناسه برای تأیید شما فراهم کند. و شما میتوانید با مراجعه به جستجوگر بلاکچین مانند  bscscan.com تمامی اطلاعات مفید که به شما اطمینان میدهد این اثر درست است مانند  تاریخ خلق. آدرس کیف پول صاحب اثری که NFT را ضرب کرده است را میتوانید مشاهده کنید .

چگونگی ساخت NFT

 در قدم اول مراجعه به یکی از وب سایتهای مزایده NFT  و ساخت پروفایل این وب سایتها هر کدام مزیتهای خودشان را دارند .

همانطور که حدس زدید این توکن های NFT را نمیتوان در صرافی های کریپتویی خرید و فروش کرد زیرا قابل تقسیم نیستند و فقط یک مالک و ارزش مختص خود را دارد بنابر این فقط برای امنیت و ثبت آثار از بلاک چین استفاده میکند .

سایتهای مطرح ساخت توکن و معامله NFT  سایتهای زیر است (ولی قطعا سایتهای بیشتری شکل میگیرد و همچنین آدمهای سودجو نیز به فکر راه اندازی سایتهای مشابه میوفتند پس بهتر است قبل از هر اقدامی به اصالت سایتها پی ببرید ) :

 • Open sea
 • Super farm
 • Rarible
 • Atomic market

در قدم بعدی باید اثر خود را MINT   کنید ( به معنی ضرب سکه )  که در بستر بلاک چین ایجاد میشود که نیاز مند :

 • بارگذاری آن اثر با بالاترین کیفیت
 • اطلاعات خالق اثر و امضاء
 • اطلاعات مالکان قبلی و فعلی و امضاء
 • کلید دسترسی به آن اثر
 • قانون نمایش آن
 • و اطلاعات تکمیلی
 • اتصال کیف پول کریپتویی قابل پشتیبانی ارز اتریوم

تمامی این اطلاعات در قالب یک قرارداد هوشمند و بر اساس استاندارد ERC-721 ذخیره میشود و این اطلاعات روی فضای یک بلاک از بلاک چین ثبت میشود  و یک توکن تولید میشود  در نتیجه دیگر قابل تغییر یا پاک کردن و یا جعل کردن به هیچ عنوان نیستند .

استاندارد دیگری به نام ERC-1155 ایجاد شده است که هزینه تراکنش و ذخیره سازی این توکن ها به دلیل قراردادن چند توکن NFT در یک قرارداد هوشمند را کاهش داده است .

هزینه ها

برای خرید و فروش این آثار هزینه ای بابت ثبت و انتقال اثر دریافت میشود که به اصطلاح GAS FEE  گفته میشود در واقع این اصطلاح برای هزینه نقل و انتقالات ارز دیجیتال اتریوم گفته میشود و چون NFT  در بستر اتریوم ساخته شده و دادو ستد میشود این اصطلاح از همانجا شروع شده و همانند خرید و فروش ارز دیجیتال دارنده و خریدار این آثار این هزینه را پرداخت میکنند پس در قیمت گذاری آثار باید دقت لازم انجام شود زیرا در اکثر موارد دیده شده هزینه  GAS FEE  از ارزش خود آثار بیشتر شده . که این پرداختی را خریدار و بخشی را فروشنده پرداخت میکند . که این هزینه ها به صورت ارز دیجیتال اتریوم دریافت میگردد .اگر بخواهیم ریز این هزینه ها را بدانیم عمده آن بابت هزینه های قراردادهای ثبت و انرژی دیتا سنتر ها (برای ایجاد یک بلاک ) و همچنین نقل و انتقالها میتوان اشاره کرد .

هزینه MINT  کردن به طور میانگین بین 70 دلار تا 100 دلار می باشد .

هزینه نقل انتقال نیز بسیار متقیر میباشد و بسته به قیمت ارز و مبلغ خرید و فروش تعیین میشود که میتوان حدودی در نظر گرفت .

در آخر آینده تکنولوژی در دست فن آوری بلاک چین است ولی قطعا الان اوایل راه این تکنولوژی هستیم و باید منتظر بمانیم تا ساز و کار های جدیدی برای این مدل کسب و کارها ایجاد شود و تکامل پیدا کند پس با علم بر ایمن بودن این مدل تراکنشها باید منتظر قبول جامعه و وصف قوانین محکم تر بر این مدل کسب و کارها باشیم پس پیشنهاد من برای شما عزیزان این است که تا آن زمان با قبول ریسک و مدیریت سرمایه اقدام به سرمایه گذاری کنید .